ALDATACAĞIM (ESAT MAHMUT KARAKURT) ROMAN ÖZETİ

thumbnail

1. ROMANIN KONUSU

O zamanların ünlü bir muharirinin  başından geçen olayları anlatmaktadır.

2. ROMANIN ÖZETİ:

 Macit isimli bir muhariri bir gün kitap yazarken bir bayan arar.Bu bayan Macit’e kocasının onu aldattığını ve o da aynı şekilde kocasını aldatmak istediğini söyler.Bu aldatma işini de onunla icra etmek istediğini ifade eder.Macit ilk önce bunun bir oyun olduğunu ve bu bayanın onunla dalga geçtiğini zanneder.Fakat kadının konuşmasıyla onun ciddi olduğunu anlar ve kadının teklifini kabul eder.Kadın onu emin olduktan sonra tekrar arayacağını söyleyip telefonu kapatır.Bu görüşmeden sonra Macit’in içine kurt düşer.Bu ona hazırlanmış bir tuzak olduğu hakkında şüpheye düşer.Bir sonraki gün o kadın tekrar arar ve Macit’e hemen gelmesini söyler.Macit hemen bir taksiye atlar ve kadını evine gider. O akşam Macit, Mualla’la birlikte olur.Sabah olduğunda Mualla Macit’e hemen evden gitmesini ,içinde kötü bir his olduğunu söyler.Bu olaydan bir iki dakika sonra Mualla’nın kocası yanında iki polisle eve gelir.Macit’le karısını yatak odasında yakalar.Macit çok kötü bir durumda olduğunu ve bütün hayatının bittiğini düşünür.Tam bu sırada Mualla’nın kocası Macit’i odaya çağırır.Burada adam ona işlediği suçun cezasını okur ve bir kurtuluşu olduğunu söyler.Bu kurtuluşun onun rızasını alırsa olabileceğini söyler ve bir miktar para istediğini söyler.Bunun üzerine Macit çok sinirlenir ama parayı verir, dolayısıyla bu işten yakasını kurtarır. Bu olaydan birkaç gün sonra Mualla Macit’in parasını geri getirir.O günün akşamı kocasını öldürür. Macit bu olayı gazeteden öğrenir,Mualla yargılanırken şöhretini kaybetme pahasına mahkeme salonuna gider.Doğruyu söyleyerek Mualla’nın beş seneyle kurtulmasını sağlar.Bu beş sene boyunca Mualla’nın iyi geçinmesi için hapisaneye her ay para yollar.Macit,Mualla’ya hapisaneden çıktıktan sonra ona evlenme teklif eder ve  evlenirler.

3. ROMANIN ANA FİKRİ

 Zararın neresinden dönersek kardır.

4. ROMANDAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

 Macit zeki ve başarılı fakat kendini çabuk kaptıran birisidir.Mualla,kendini kocasına köle etmiş , ahlaksız bir kadındır. Mualla’nın kocası,tamamen ahlak kurallarından yoksun birisidir

 5. ROMAN HAKKINDA ŞAHSÎ GÖRÜŞLER:

Kısa olduğu için hemen bitebilecek bir kitap.Fakat edebi yönü çok iyi değil.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

 1902’de İstanbul’da doğan yazarın babası Şurayı Devlet üyesi Urfalı Mahmut Nedim Paşa’dır. [1] İlköğrenimini Kadıköy Sultanisi’nde tamamlayan Karakurt, İstanbul Diş Hekimliği Okulu’nu (1924) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

 Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra sıra ile yazarlık, gazetecilik, avukatlık yapmış en sonunda ise Galatasaray Lisesi’nde Türkçe öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

 İlk yazılarını mütareke yıllarında muhabir olarak çalıştığı Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayınlanan yazar,  daha sonraki yıllarda İleri, İkdam, Cumhuriyet, Tasvir, Yeni Sabah gibi gazetelerde özellikle polisiye olayları konu alan röportajlarıyla tanınmaya başlamıştır. Polisiye olayları izleyen bir gazeteci olması onu polisiye öyküler ve romanlar yazmaya sevk edecek ve Karakurt edebiyatımızda polisiye roman ve öykü türünde önemli bir yazar haline gelecektir. Yazarlığa mütareke yıllarında küçük öyküler yazarak başlayan yazar daha sonra popüler polisiye aşk ve macera romancılığına yönelecektir.

 Esat Mahmut Karakurt’un yazdığı yıllarda, milli edebiyat akımı ile toplumcu, sosyal gerçekçi romancılık revaçta olduğu halde Esat Mahmut Karakurt her iki eğilime de ilgi duymamış, aşk/macera, polisye türü romancılıkta karar kılmıştır. Cumhuriyet ideolojisine uygun aşk ve macera öyküleri yazan Esat Mahmut Karakurt 1926 – 1960 yılları arasında toplam 16 roman yazmıştır. Onun romanları Türk sineması ve sinemacılığına önemli bir malzeme olmuştur. Yazarın 16 romandan 26 film senaryosu yazılmış ve Türk sinemasına aktarılmıştır. Bu yüzden Esat Mahmut Karakurt polisiye öyküler de yazmasına rağmen çoğu sinemaya uyarlanan, olaya dayalı aşk ve serüven romanlarıyla ün kazanmıştır.

 

ÖZET 

 “Ankara Ekspresi” (1946) adlı eseri dikkatleri üzerine çekmeye başlar. Bu eserinde Türklerin “inatçı, cesur, şerefine düşkün bir millet” oluşu konusunu işlemiş, Alman yetkililerin ağzından aktarılmış gibi adeta Türk hükümetine ve Milli Şef İsmet İnönü’ye hürmetlerini ve bağlılığını[2] bildirmiştir. Bu roman Türkleri karalayan Geceyarısı Ekspresi romanına bir cevap niteliğinde olduğu kadar bir anlamda da Esat Mahmut’un siyasete atılmasına olanak verecek adımların ilki olacaktır. Bu roman doğru dürüst ilk Türk casusluk romanı olarak da kabul edilebilecek düzeyde olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top