GÜN OLUR ASRA BEDEL ROMAN ÖZETİ (CENGİZ AYTMATOV)

thumbnail

1. ROMANIN K0NUSU:

II.Dünya Savaşı;ından sonra Kazak bozkırlarında bir tren istasyonunda yaşamaya başlayan Yedigey’inburada tanık olduğu olaylar.

2. ROMAN ÖZETİ:

 Gün Olur Asra Bedel konusu hakkında etraflıca bilgi vermeden önce romanın temel öğeleri olan zaman, mekan ve karakter kavramlarına değinmek gerekir. Aksi takdirde romanın konusunun tam manasıyla anlaşılması mümkün olmayacaktır.

 Aytmatov’un kaleminden çıkan ve Sovyet Rusya baskısı/hakimiyeti altındaki Boranlı Köyü’nde geçen bu muhteşem eserin ana karakteri Boranlı Yedigey’dir. Boranlı Yedigey’in yanısıra can dostu Kazangap, karısı Ukubala, komşuları Abutalip, Zaripa, Uzul Edilbay da romanda yer alan karakterler arasındadır.

 Boranlı Yedigey, yazarın ifadesiyle ucu bucağı görünmeyen Sarı Özek bozkırındaki köylerden biri olan Boranlı’da tren istasyonu görevlisi olarak hayatına devam etmektedir. Nitekim, kitabın ilk sayfalarında yani olayların başlangıcında, karısı Ukubala can dostu Kazangap’ın ölüm haberini getirdiğinde de Yedigey’i raylardaki görevinin başında bulacaktır.

Gün Olur Asra Bedel kitabında Aymatov, verdiği ince mesajlar ile adeta okuyucuyu kitap boyunca bir düşünceye hazırlamıştır.Trenler ise doğutan batıya, batıdan doğuya gider gelirdi…

ÖZET

“Ukubala’nın, eşi Yedigey’e getirdiği ölüm haberiyle başlayan olaylar, Yedigey’in Kazangap ve Boranlı Köyüyle ilinti olan anılarıyla şekillenecek, Ana Beyit mezarlığına yapılan yolculukla doruğa ulaşacak ve Sarı Özek Uzay İstasyonu’nundaki Parite 1-2 ve 2-1 astronotlarının maceralarıyla da renklenecektir.”

 Bu aşamada Sarı Özek Uzay İstasyonu bahsine değinmeden geçmemek gerekir. Aytmatov, yetenekli kalemiyle romanın temel akışı içerisine öyle güzel bir bilim kurgu akışı yerleştirmiştir ki, insanlık için temenni ettiği iyi dileklerini bilim kurgu yoluyla okuyucuya ulaştırmayı başarmıştır.

 Dolayısıyla, Uzay İstasyonu’nda görevli astronotların başından geçen olaylar, Gün Olur Asra bedel konusukapsamında geliştirici ve okuyucunun kitaba olan ilgisini yoğunlaştırıcı özelliktedir ifade yanlış olmayacaktır.

“Genel ifadelerle bakılacak olursa yazar; bozkırdaki yaşamı, Sovyet baskısı altındaki ülkenin ve vatandaşların genel sorunlarını, insanlığın içerisinde bulunduğu acınası durumu Boranlı Yedigey aracılığıyla okuyucuya romanın derinliklerine gizlenmiş mesajlar ile anlatmaya çalışmıştır.”

ÖZET 

 Aytmatov’un kaleminden çıkan kitaplar içerisinde belki de popülaritesi en yüksek kitaplardan biri olan Gün Olur Asra Bedel’in bu başarısında şüphesiz özenle seçilen konusunun büyük payı vardır. Elbette Aytmatov konuyu harika bir şekilde işleyerek olay örgüsünü gelişmiştir. Sovyet baskısı altındaki bozkır insanlarının yaşamlarındaki zorluklar ile genç ve yaşlı nesil arasındaki geleneklere bağlılıklarda görülen farklılıklar Gün Olur Asra Bedel konusu içerisinde temel noktaları oluşturur.

  İnterneti daha hızlı dolaşın. Google Araç Çubuğuyla birlikte Firefox’u da alın

 Roman kahramanı Yedigey Cangeldin,cepheden döndükten sonra,Kazak bozkırlarında küçük bir  aktarma istasyonunda çalışmaya başlar.burada tanık olduğu ve uzak geçmişine çağrışım yapan olaylar,gerçekte bir siyasi rejimin gümbür gümbür çöküşünün nedenlaeridir.

       Yedigey’in çok eski ve yakın arkadaşı  olan Kazangap ölür.Onun için bir cenaze töreni düzenleler.bu törene Kazangap’ın şehirde oturan oğlu ve kızını da çağırırlar.Kazangap’ın cenazesini mezarına götürürken,Yedigey kendisinin ve milletinin geçmişini,acı-tatlı,düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir.O gün ‘Asra bedel bir gün’ olur onun için.Sevdikleri kişinin cenazesini Naymanlar’ın kutsal mezarlığına götürdükleri zaman,orada bir uzay üssünün kurulmuş olduğunu görürler ve cenazenin gömülmesine izin verilmez.Öte yandan,Rus-Amerikan ortak araştırması sonunda kozmonotlar,uygarlık düzeyi Dünyanınkinden çok daha yüksek bir gezegen keşfeder.Bu gezegende yaşayanlar dünyalılarla ilişki kurmak isterler.Fakat daha yüksek bir uygarlığı ,daha iyi bir yönetimi kendileri için zararlı gören dünyalı yöneticiler bu isteği reddederler.

3. ROMANIN ANA FİKRİ:

Aytmatov anlatım gücüyle insanları mankurt olmaktan kurtaralım mesajını vermektedir.

4. ROMANDAKİ OLAYLARIN VE ŞAHIŞLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

 Kitaptaki olaylar genelde küçük kasaba hayatını anlatmakta ve karakterler çok gerçekçi durmaktadır.Ancak kitapta geçen uzay üssü ile ilgili bölümler romana biraz bilim kurgu havası katmaktadır.Kişlere gelince;

  YEDİGEY:Romanın baş kahramanıdır.Savaşmış geleneklerine bağlı önder bir kişiliği vardır.

 UKUBALA:Kocasını seven artık yaşlılığı iyiden iyiye hisseden yardımsever bir kadındır.

  KAZANGAP:Yedigey’in çok eski bir arkadaşıdır.Köye yerleşmesinde ve işi bulmasında büyük katkısı vardır.

5. ROMAN HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitapta bir rejimin baskısı altında yaşan ve kültürel değerlerini kaybetmeye yüz tutmuş bir köyde geleneklerine bağlı bir insan ve çabalarını görüyorum.

6. ROMANIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:

 Cengiz Törekuloviç Aytmatov 12 Aralık 1928 tarihinde Kuzeybatı Kırgızistan’da Şeker adlı bir köyde doğdu.Babası Törekul Aytmatov at yetiştiricisiydi. Kırgızistan’a,dağlık yörelere Ekim devrimi daha yeni ulaşıyordu. Yazarın çocukluk yılları sistemin yeni yeni yerleşmeye başladığı yıllararastlar.Geçmişe bağlı yaşlı neslin yanında yeni düzene ayak uydurmuş genç kuşak da toplumdaki yerlerini alıyorlardı. Yazar kolhoz tarlalarında çalıştı.Çevresini,tabiatı,insanları o yıllarda tanımaya başladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında bütün yetişkinler savaşta oldukları için gençlere çok iş düşüyordu. Henüz on beş yaşındayken köyü Sovyetinde sekreterlik yaptı,tarım makinalarının hesaplarını tuttu. Daha sonra Kazakistan’daki Cambul veterinerlik teknik okulunda okudu Ardından Frunze(bugünkü Bişgek tarım enstitüsünde okudu.Zooteknisyen olarak bütün ülkeyi ,Kazakistan’ı dolaştı. Aynı zamanda da bir gazeteci sıfatıyla çalışıyor,sürekli gözlem yapıyordu. Pek çok genç nesil mensubu gibi halkından uzaklaşmadı,insanına daha da yakınlaştı. Kırgız gazetelerindeki yazıları,redaksiyon servislerinde aldığı görevler ,muhabirlik faaliyetleri onu yavaş yavaş edebi dünyaya hazırlıyordu.Yazarın akıcı uslubu,kurgudaki başarısı bu ön araştırmalarıyla yakından ilgilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top