HALÜSİNASYON KİTAP ÖZETİ ( ALEIN KENTIGERNA)

thumbnail

Halüsinasyon Özeti

Kitapların arkasında ki şu övgüler genellikle boş çıkar. Kapağı doldurmak için konmuştur bazen ve o övgülerin çoğu kitap hakkında gerçek değildir. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki Halüsinasyon kitabı hem sahip olduğu övgüleri hem de daha fazlasını hak ediyor.

Olay bir seri katil olan Damgacı ve onu yakalamaya çalışan FBI özel ajanları arasında geçiyor. FBI’ın profil uzmanı Mike ve meslektaşı aynı zamanda yakın dostu John ile bu dava ikisine verilmişti.

Damgacının öldürdüğü tüm kurbanları fahişeydi. Hepsinin vücudunu parçalara ayırıp farklı olay yerlerine bırakıyordu. Arkasında bir iz olmadan… Bu konuda FBI sıkıntıya düşmüştü çünkü ellerinde ne bir parmak izi ne bir DNA örneği vardı. Sadece kurbanlarını damgaladığını ve 118 rakamıyla alakalı bir derdi olduğuydu.

Çünkü tüm kurbanlarına 118 rakamı dağlıyordu.

Katil çok daha önceden de cinayetler işlemişti ama hiçbirinin cesedi ortaya çıkmamıştı. Bu son cinayetleri ortaya çıktığında ise tarzında bir farklılık vardı. Artık kurbanlarının bedenine ajan Mike için önemli kadınların ismini kazıyordu. Ve kazıdığı tüm kadınlar ölmüştü. Kristen adlı sevgilisi hariç.

Bölüm amiri Clarkson’da dâhil herkesin gözü Mike’ın üzerine çevrilmişti. Katil Mike’ın en karanlık sırlarını biliyor ve bunları gereken kurbanların üzerine işliyor, gerek arayarak dile getiriyor.

Mike’ın zorlu bir geçmişi zaten vardı ve bu tekrardan gün yüzüne çıktıkça, Mike daha da öfkeleniyordu. Damgacı ise FBI ile farenin kediyle oynadığı gibi oynuyordu.

Her şeye rağmen bir zanlı tespit edilmişti. Gary Lockwood. Her ne kadar tek şüpheli o gibi görünse de Mike bile onun suçsuz olduğunu düşünüyordu. Lakin son olaydan sonra bir zanlı daha çıkmıştı. Mike.

Son kurbanın parmak aralarında Mike’ın saç örneği bulunmuştu ve FBI, Mike tutuklamaya giderken Mike kaçmıştı. Bir suçlu gibi…

Suçlu olduğundan değil kaçmasının sebebi; katille randevulaşmasından. Katil Mike’ı ilk sevgilisi Kristen’ın cesedine götürürken, daha sonra da her şeyin başladığı yere Brezilya’ya davet etmişti.

Mike, Damgacının istediğini yerine getirip Brezilya’ya gitmişti. Ama orada başka birisiyle daha karşılaşmıştı. Cinayetlerin diğer zanlısı Gary Lockwood’la. Ve birden uyandığından Gary ile bir mahzende kapalı bulmuşlardı kendisini.

Ama karşısında ki adam sürekli Gary olmadığını tekrarlıyordu. Adının Miguel olduğunu ve Amerika’da sadece bir kez bulunduğunu o da 20 yıl önce olduğunu savunuyordu. Aralarında çekişmeler geçti, ama işler biraz daha değişmişti. Mike, Gary veya Miguel – kim olduğunu bilmediği- şahısla bir mahzende kısılıp kalmışken, ekip arkadaşı John, gerçek katili bulmuştu.

Ve gerçek katil aklınızın bile alamayacağı biriydi. Gerçek anlamda.

Kurgu buraya kadar normal; her gizem, gerilim kitaplarında olduğu gibi… Ama unutmayın Halüsinasyon romanı; şizofren, paranoya, deli hastalarının üzerine kurulmuş bir kitap. Kimin akli dengesinin yerinde olduğunu tahmin edemezsiniz. Ne de olsa en tehlikeli deliler akıllı numarası yapanlar.

Günümüzde klasikleşmiş gizem-gerilim-polisiye yazarlarının dışında diğer yeni yetenekli yazarlara da açık kapı bırakmalıyız. Ve bence Alein Kentigerna bu yetenekli ve keşfedilmemiş yazarların başında geliyor.

Polisiye kitaplarında hep bir farkındalık olsun için çabalarlar ama sonuç yine hep aynı olur. Bu kurgu kesinlikle çok farklı… Yani kitabın başında çok sakin ilerliyor diye düşünebiliyorsunuz ama Halüsinasyon kitabını bitirdiğimde deli falan olduğumu düşündüm. Her türlü bitebilirdi ama böyle bir sonu hiçbir zaman tahmin etmemiştim.

Ve size bir tavsiye kitaba yeni başlayıp, meraktan şöyle bir son sayfalara göz gezdiriyorsunuz ya; yapmayın. Ya da en azından 412. Sayfası asla okumayın. Çünkü kitabın başında size dediğim o san sayfayı okuyunca büyük bir hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Kitabı bitirdiğinizde büyük bir şoka…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top