İTİRAF KİTAP ÖZETİ (İSKENDER PALA)

thumbnail

İtiraf Özeti

Okurken sık sık sürükleyici mi yoksa sıkıcı mı anlamakta sıkıntı çektiğim İskender Pala’nın en ilginç bulduğum kitaplarından biriydi İtiraf. Adı konusunu tümüyle anlatmaya yetiyor. Bir intikam hikâyesinin itirafını anlatıyor kitap. Diğer kitaplar kadar sürükleyici bulmadığımı itiraf etmek zorundayım. Kitabın konusu ve anlatılış tarzı çok güzel olsa da kullanılan dil ve yöntem sanırım beni kitaptan soğuttu.

Dönemin âlimlerin Molla Lütfi’nin daimi fedaisi Akbaba’nın 16 günlük itiraf macerasını anlatıyor kitap. Kör Cenevizlinin intikam ateşi ile bürünmüş hayat hikâyesi 9 yaşındayken bir kilisenin mahzeninde başlıyor. Ailesi öldürülen ve her şeyini kaybeden Ornio’nun hayatı Molla Lütfi ile tanışınca değişiyor. Büyük Karga, Akbaba’nın hayatını alt üst ederek aslında bir nevi onun hayat hikâyesini çiziyor. Akbaba’nın tüm amacı, hayatını alt üst eden bu adamı yani Fatih Sultan Mehmet’i öldürmek oluyor bir anda.

Akbaba’nın gerçek adıyla Ornio’nun yolu Molla Lütfi ile 16. Yaş gününde hocanın verdiği bir vaazı dinlerken kesişiyor. Hocanın anlattığı Musa ile Hızır’ın yolculuk kıssası, Ornio’nun hayatını adadığı amaç için bir örnek oluşturuyor. Delinen bir gemi, öldürülen bir çocuk ve tabii ki tamir edilen bir duvar, bu üç öge yaptığı plan için ona bir mecaz olmuştu. Öldürülecek çocuk belliydi, Fatih Sultan Mehmet’i öldürecekti. Deleceği gemi Osmanlı Devleti’ydi. Aynı zamanda bu vaaz sırasında Molla Lütfi’nin saflığını ve bilgisini kendi kurnazlığı ile kullanabileceğini fark ediyor. Bunun üzerine örülecek duvar olarak Molla Lütfi’yi seçiyor. Akbaba’nın planı Molla Lütfi öldürülene kadar devam ediyor.

Birçok kez başarısız oluyor Akbaba, birçok kez dibi görüyor. Fakat yine de onu ayağa kaldıran Fatih Sultan Mehmet’i öldürme hedefi oluyor. Fakat bir gün beklemediği bir şey oluyor, Büyük Karga ölüyor. İlk başta tüm ümitleri kırılacak gibi oluyor fakat sonra içinde bulunduğu duruma bakıyor. Hala batırılacak bir gemi olduğunu fark ediyor. Cem ve Beyazid yanlılarının birbirilerine düşmelerini sağlıyor. Yeniçerilere ihanet edilmesi ile anılan Karamanlı Mehmet Paşanın ölümüne sebep oluyor. Ardından arkasındaki kalabalığı da alıp Yakup Paşa’nın karşısına çıkıyor. İçten içe duyduğu asılsız iddiaların doğru olmasını umut ederek padişahın zehirlenip zehirlenmediğini soruyor. Fakat aldığı cevap eceli ile öldüğü olunca sinirlerine hâkim olamayıp kalabalığı galeyana getiriyor. Yakup Paşa’da öldürülüyor…

Fatih Sultan Mehmet’in ölümünün ardından Beyazid, İstanbul’a gelene kadar yağmalar sürmeye devam ediyor. Ardından yeni padişah tahta çıkıyor. Ornio, öldürülecek bir çocuk kalmasa da gemiyi delmeye kararlı bir şekilde planına sadık kalıyor. Beyazid babasının zamanında cezalandırdığı kişileri affedince, Molla Lütfi evine geri dönüyor ve bu Akbaba’yı amacına bir adım daha yaklaştırıyor. En azından o bu şekilde düşünüyor.

Kitabın içinde yer alan ressamlı bölüm yani 9. Gün sanırım kitapta en sevdiğim kısım oldu. Akbaba’nın çizilen resmini uzun uzun hayranlıkla inceledim. Aynı zamanda bölümün sonu öyle bir yerde kesildi ki kendimi ister istemez 10. Güne geçip okurken buldum.

Kitaba ilk başladığımda büyük bir heyecan ile okumaya başlamama rağmen, kitabın ortalarına doğru çok fazla kopuş yaşadığımı fark ettim. Kitabın ince olmasından kaynaklı olarak olay örgüsünün çok hızlı ilerleyeceği izlenimine kapıldığım için sanırım, ana konunun yavaş ilerlemesi beni kitaptan uzaklaştırdı diyebilirim. Buna rağmen yine bir İskender Pala klasiği, ince düşünülerek yazılmış bir kitaptı.

İntikam hırsı ile boşa harcanmış bir hayatın sonunda yapılan her şeyden pişman olunduğunun itirafı… Akbaba, tüm yaptıklarından sonra vicdanını ancak tövbe ederek rahatlatabilmişti. Fakat her şeye rağmen gelecek nesillere 3 leke bırakmıştı, intikamını almıştı.

Molla Lütfi’nin de pusulada dediği gibi “Ne zamana kadar kötülük?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top