Satranç Kitap Özeti – Stefan Zweig

Satranç Kitabı Özeti – Stefan Zweig
Oldukça farklı bir kurgu ile karşı karşıya kalacağınız bu kitap satrancı tutku haline dönüştüren bir doktorun hikâyesini ele almaktadır. Stefan Zweig’ın kaleme aldığı bu kitap, kısa sürede okurları tarafından beğenilmiş ve büyük ilgi toplamıştır. Geçmişten günümüze kadar aynı popülerlikle gelmeyi başarmış olan bir zekâ oyunu olan satranç sonucunda hastalığa yakalanan bir adamın hikâyesini gözler önüne seriyor bu eser. Bu kitabın bir diğer özelliği ise yazarın ölmeden önce kaleme aldığı son kitaptır. Kitap iki arkadaşın bir gemi yolculuğu yapması ile başlamaktadır. Bu iki arkadaş New York’tan Buenos Aires’e doğru yolculuk yapmaktadırlar.

Gemide aynı zamanda ünlü satranççı Mirko Czentovic de bulunmaktadır. Bu adam aslında küçük yaşlardan itibaren konuşma ve anlama sıkıntısı çekerek büyümüştür ve adam kısa sürede babasının arkadaşları ile birlikte oynadığı satranç oyununu öğrenmiştir. Bir gün babasının yarım kalan oyununu tamamlayan genç adam babasını oldukça şaşırtır ve şehir turnuvalarına katılır. Bu şekilde başlayan bir azim hikâyesi dünya şampiyonluğu ile sonlanmaktadır. Adamın varlığından gazeteciler sayesinde tüm gemi haberdar olur. Gemide bir de milyoner bir adam bulunmaktadır. Adam para karşılığında şampiyon ile bir el satranç oynamak ister. Bu şekilde başlayan olaylar giderek farklı bir kurguya dönüşmeye başlayacaktır. Satranç kitap özeti sizleri sıradan gibi gözüken bir hikâye ile oldukça farklı bir hikâyeyi birleştirerek şaşırtacak.

Satranç Kitap Özeti

Dünya şampiyonu satranççıya bir teklifte bulunan petrol zengini adam, ona bir oyun oynamak istediğini fakat bu oyunu adamın tüm salon ile oynayacağını söylemiştir. Teklifi kabul eden adam tüm zorluklara rağmen kısa sürede bu oyunu da kazanır. Yenilgiyi hazmedemeyen petrol zengini bir oyun daha teklif eder. Bu oyunun sonunda beraberlik doğar ve oldukça şaşkınlık uyandırır bu durum. Beraberliği sağlayan ise Dr. B. Adında bir adamdır. Daha sonra adamın şampiyon ile tek bir oynamasını ister tüm gemi. Bu duruma karşılık Petrol zengini adamı kenara çeker ve ona şampiyonu yenmesini teklif eder. Fakat adam bunu yapamayacağını anlatır. Hikâyemiz de burada başlar. Dr. B. ‘nin hayatının sırlarını ele alan bu kitap sizleri oldukça şaşırtacaktır. Adam seneler önce babasının yaptığı işler yüzünden tutuklanır. Fakat hapse atılmaz ve küçük bir oda içerisinde tutulmaya başlar. Adam bu oda içerisinde zamanlar beyin fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Kimse ile konuşmayan, zamanı bilmeyen bir adama dönüşür. Bu şekilde sorguya çekilen adam sorguda ağzından bir şey kaçırmama k için kendini oldukça zorlar. Daha sonra bir askerden satranç oyununu anlatan bir kitap bulur ve tekrar beyni çalışmaya başlar.Satranç kitap özeti sizlere oldukça farklı kurgulanmış bir hikâyenin kapılarını açmaktadır. Bir adamın bir oyun ile tekrar hayata tutunuşunu anlatan oldukça başarılı bir ese ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top