V Kadınları (Birinci Kitap) Murakami’nin Kedisi – Aylin Doğan

thumbnail

Kitap önerileri listemdeki en yeni çıkan romanlardan ”Murakami’nin Kedisi”. Zira yazarın da ilk kitabı kendileri. Kapağında, takıntılı olduğum yazar Murakami’yi görür görmez aldım, yazarının Türk olmasının şaşkınlığı ile. Bu karşılaşma beni, Türk edebiyatına taze ve canlı bir soluk getiren Aylin Doğan ile tanıştırdı. Ne tatlı bir tesadüf ! Haruki Murakami’nin, edebiyatı bulaştırdığı paralel evren uçukluğuna bizim yazarımız gelişigüzel öyle bir dalıyor ki, muzipliğinden zeka akıyor.

Güzel kısmı; bu kitabı anlamanız için Murakami okumuş olmanız şart değil, fakat okuduysanız da satır aralarındaki nüanslarla kendinizden geçmemeniz işten bile değil. Yazarın dili oldukça sade, hatta itici olmamayı başaran bir laubalilikte. Ana karakter karşınızda, size anlatıyor kadar samimi.

Gerçeküstü olayları yaşarken hepimizin verebileceği tepkileri oldukça doğal aktarması ile de olaylar gerçeküstü olmaktan çıkıveriyor, fantazi dünyasında olduğunuzu böylelikle unutturuyor.Ve bütün renkli karakterlerle cümbür cemaat yaşıyorsunuz romanın içinde.Ben ki; güzellemeler, betimlemeler, analizler hayranı bir okur olarak; ”Lal” ile gırgır şamata bir solukta geçtim yazarın enteresan dünyasından ve bu sadeliği de sevdim.

Her alanda olduğu gibi edebiyatta da bir devrim yaşanıyor dünyada ve bu kırılma noktasını görüp bizim yerli edebiyatımıza uyarlayan bir Türk yazarın var olduğunu öğrendiğim için ayrıca heyecanlıyım. Romanın tarzı; yazarı biraz araştırırken denk geldiğim kendisinin tanımı ile ”büyülü gerçeklik” ,genel geçer kalıpla ”absürd fantastik”. Fantastik kitap önerileri, psikolojik kitap önerileri, sürükleyici kitap önerileri ve hatta felsefi kitap önerileri arayan dostlar, uçuş takımlarını hazırlayınız.

İstanbul’da vuku buluyor olaylar silsilesi. Fakat biz okurlar, sadece İstanbul’da kalmıyoruz, geziniyoruz diyarlarda. Pagan büyüleri, pisişik güçler, isim analizleri, uçuşuyor olay örgüsünün içinde. Bir sonraki kitabını on göz ile beklediğim, günümüz dünyasında mutlaka okunması gereken kitaplar arasında; ufuk açan, beyin yakan, hınzır, uçuk kaçık bir romanlar seriisinin ilk kitabı. İkinci kitabını biraz daha uzun ve daha doyurucu beklemek de bu kitabı için tek eleştirim.

Aylin Doğan; Türk kadın yazarların fazlaca acılı-romantizm sevdasından kopan, yerel kültür ve anlatıyı global değerlerle harmanlamış nadir isimlerden. Ve son olarak; sosyal medyanın edebiyata kattığı benim fikrimce en güzel şey, yazarlarla (tabii ki hepsi ile değil ) iletişim kurmak istediğimizde kurabiliyor oluşumuz. Sylvia Plath’ın Sırça Fanus’undaki Esther karakteri kafamızdaki bütün soru işaretleri ile tarih olmuş durumda. Fakat -egodan arınmış- yeni nesil yazarlarla kitapları hakkında sohbet edebilmek müthiş bir haz. Benim bu hazzı paylaştığım iki yazardan biridir Aylin Doğan.

Ana karakter Lal; eşi ile süregelen, sanırım montonlaşmış tartışmalarından birini yaşarken başlar hikaye. Bir anda -bırakıp gitmek- içgüdüsü ile çarpar kapıyı çıkar evden. Son dönemde dünyada fazlaca ün yapmış olan roman yazarı Murakami’ye hayrandır ve giderken yanına sadece yazarın bir kaç kitabını almıştır.

Tesadüf bu ya; tam bu sıralarda bir arkadaşı yurtdışına çıkmıştır ve bitkilerine su vermesi ve göz kulak olması için evinin anahtarını Lal’ e bırakmıştır. İşte, olayların gümbür gümbür akacağı St. Antonie Kilisesi’nin, her birinde şenlik olan daireleri bulunan apartmanına yolu böyle düşer. Bir de üstüne şu meşhur Murakami’nin İstanbul’a bir panel için geleceğini öğrenir.Tabii ki o panele gidecektir ve tabii ki hiçbir şey Lal’in tahmin edebileceği gibi gelişmeyecektir.

Bir garip kedi -Tom-, İstanbulun delikanlı zangoçlarından bir apartman görevlisi -Hüso Sanchez Coello-, ülkenin pek muhterem korku literatürü ustası bir yazar -Levent K-, ve tabii hafif meşrep bir -Matmazel Plüg-. Namı-ı diğer biricik yeğen ”Marie”. Ek olarak canavar bitki Dolares, içince hülyalara daldıran içki Bloody Mary, yanlışlıkla tekrar diriltilen bir adet Walker, ve son olarak taa Prag’lardan olaya el atan V Kadınlarının tanıdığımız ilk kadını. Vera… Hepsi ve daha fazlası, okurlarını kaçık dünyalarına davet ediyorlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top